HABERLER

Ar-Ge Projelerimiz

Ar-Ge Projelerimiz

Kontra Dijital Servisler Ar-Ge politikası ile kendi altyapı yatırımlarını yöneten hizmetler sağlamak adına iki farklı Tübitak projesi başlatmıştır: Web İçerik Yönetim Sistemi ve Kişiselleştirilmiş Öneri Motoru

Web İçerik Yönetim Sistemi

Web İçerik Yönetim Sistemi, Metin madenciliği yöntemleri ile desteklenen ve Web portal editörlerinin çalışma performansını arttırmaya yönelik başlatılmış bir projedir.

Geliştirilen sistem ile otomatik içerik taraması yapılmakta ve içerik eşleştirme algoritmaları ile desteklenerek içerikleri kategorilerine göre otomatik olarak sınıflandırmaktadır. Bu sayede editörlerin performansı artmakta, daha kısa sürede daha özgün içerikler üretmektedirler.

Kişiselleştirilmiş Öneri Motoru

Kişiselleştirilmiş Öneri Motoru editörlerin oluşturdukları içerikler için metin ve veri madenciliği yaklaşımları ile destelenen bir sistem geliştirilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu sistem geliştirilirken Web Portalımız üzerinden gelen kullanıcıların kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşaması hedefi göz önünde bulundurulmuştur. Her bir kullanıcının ilgi alanı bir diğerinden farklıdır ve portal üzerinden 11 farklı kategoride hergün yüzlerce içerik üretilmektedir. Kullanıcılarımızın ilgi alanlarına göre, üretilen bu içeriklerle ve reklamlarla karşılaşmaları sağlanmıştır. Metin ve veri madenciliği yöntemleri kullanılarak kullanıcıların ilgi alanları belirlenmekte; içerik ve reklam önerileri sunulmaktadır. Bu sayede kullanıcılarımız sitede çok daha özgür olurken, site içerisinde geçirdikleri vakit daha kaliteli hale gelecektir.

Her iki projemiz de İTÜNOVA tarafından desteklenmektedir, bunun yanı sıra “Kişiselleştirilmiş Öneri Motoru” Projemiz “Personalized Content Recommendation Engine For Web Publishing Services Using Textmining And Predictive Analytics” adı altında “Applying Predictive Analytics within the Service Sector” isimli kitapta bölüm yayınlama hakkı kazanmıştır.